Zamknij

Co zrobić z liśćmi w ogrodzie?

19:23, 09.11.2021 Aktualizacja: 19:30, 09.11.2021

Co zrobić z liśćmi w ogrodzie?

Opadające liście na trawniku to problem, z którym boryka się prawie każdy właściciel ogrodu czy działki. Większość pieczołowicie grabi je, ale później nie za bardzo wie, co z nimi zrobić. Obecnie nie wolno ich palić, gdyż grożą za to surowe sankcje finansowe, więc większość decyduje się na utylizację liści, przez oddawanie ich na wysypisko śmieci. Okazuje się, że to najgorsze z możliwych rozwiązań: liście mają wiele zastosowań, które sprawdzą się w ogrodzie. Zatem, co zrobić z liśćmi w ogrodzie? 

Czy grabienie liści w ogrodzie jest konieczne?

Większość osób grabi liście jesienią z trawników i grządek, ponieważ uznaje je za zbędne i potencjalnie niebezpieczne. Okazuje się, że ich usuwanie nie jest konieczne, zwłaszcza wtedy, gdy ich ilość nie pokrywa szczelnie trawnika lub rabat. W wypadku, gdy jest ich za dużo, można je zagrabić (a zwłaszcza, kiedy mają zalążki chorób grzybowych). Jednak nie zawsze jest to konieczne: warto je pozostawić, ponieważ rozkładając się wzbogacają glebę w cenne substancje odżywcze niezbędne dla prawidłowego wzrostu roślin lub trawnika. W przypadku, kiedy dopiero zaczynamy przygodę z zakładaniem ogrodu, warto ziemię dokładnie przekopać wraz ze znajdującą się na nich warstwą liści, które wzbogacą ją o minerały, a także odpowiednio spulchnią. Jeśli opadłe liście mają ślady chorób grzybowych, wtedy należy je faktycznie zutylizować, gdyż mogą narobić więcej szkód niż pożytku.

Kompostownik

Umieszczanie roślin na kompostowniku to naturalny i najlepszy sposób na utylizację znajdujących się w ogrodzie liści. Dlaczego? Ponieważ w łatwy sposób otrzymujemy uniwersalny nawóz, który poprawi jakość gleby, a co za tym idzie, to gwarant posiadania pięknych i zdrowych gatunków ozdobnych, ale także owoców i warzyw. Przygotowanie kompostu nie jest skomplikowane: wystarczy urządzić go w delikatnie zacienionym miejscu ogrodu. Warstwy odpadków organicznych warto przekładać ziemią. Niestety, na kompost trzeba trochę poczekać - gotowy do użycia jest dopiero po kilku miesiącach, ale czasem termin może przedłużyć się nawet do roku!

Ochrona dla pożytecznych zwierząt!

Rozdmuchiwane przez wiatr liście to zmora wszystkich posiadaczy ogrodów, dlatego pozostawianie kopców na środku trawnika nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Ale jeśli nie mamy pomysłu, w jaki sposób wykorzystać liście w ogrodzie, warto umieścić je w miejscu osłoniętym, gdzie podmuchy powietrza nie rozniosą ich po całej posesji. Dlaczego? Ponieważ to idealna przestrzeń, w której mogą się schronić jeże! Te sympatyczne stworzonka nie tylko wzbudzają zachwyt, ale są niezwykle pożyteczne! Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że te małe zwierzęta są prawdziwymi łasuchami, a ich przysmakami są znienawidzone ślimaki, chrabąszcze, pędraki oraz turkucie podjadki!

Osłona delikatnych roślin

Jesień to dobry czas na to, aby zacząć zastanawiać się nad obecnymi w ogrodzie bylinami. Otóż ujemne temperatury mogą być dla nich niebezpieczne, przez co wiosną rośliny nie będą takie okazałe, jak w poprzednim sezonie. Niestety, przemarznięcie korzeni może być fatalne w skutkach i doprowadzić do ich zamierania. Aby rośliny w ogrodzie wyszły bez szwanku, należy je osłaniać - wystarczy u nasady usypać kopczyk ze zdrowych, ale opadniętych już z drzew liści. Niestety, trzeba uważać, aby osłona nie zawierała liści chorych, gdyż mogą negatywnie wpłynąć na kondycję osłanianych gatunków.

 


komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%