Zamknij

Jak usunąć z drewna ogrodowego siniznę oraz insekty?

20:45, 08.11.2021

Jak usunąć z drewna ogrodowego siniznę oraz insekty?

Dostępne na rynku impregnaty mają różne działanie. Zanim więc zdecydujemy się na zakup konkretnego, powinniśmy przemyśleć, jakiego środka potrzebujemy, mając na uwadze przede wszystkim rodzaj drewna i wykonanej z niego konstrukcji.

Drewno to budulec powszechnie wykorzystywany wewnątrz i na zewnątrz budynków. Jednak użyty w ogrodzie bezwzględnie wymaga zabezpieczenia impregnatem, który wnika głęboko w strukturę materiału i dobrze chroni go przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych oraz biologicznych.

Specjalistyczne preparaty znacząco przedłużają żywotność drewnianych ogrodzeń, altan czy tarasów. Poprawiają też ich walory wizualne. Niezabezpieczony, a jednocześnie zawilgocony i zaatakowany przez szkodniki budulec, mógłby ulec zniszczeniu w ciągu kilku lat.

 

RODZAJ I UMIEJSCOWIENIE KONSTRUKCJI - NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC IMPREGNAT?

Najważniejsza informacja, którą znajdziemy na etykiecie impregnatu dotyczy tego, czy może być on wykorzystywany wewnątrz czy na zewnątrz budynku (niektóre są pod tym względem uniwersalne). Należy zwrócić uwagę, że niektórych środków można używać na zewnątrz, ale jedynie pod zadaszeniem. Inne bywają z kolei dopuszczone do użytku wewnątrz, lecz tylko w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi, np. na strychu, w garażu czy nawet w łazience, ale nie w sypialni.

Na etykiecie producent podaje również główne zastosowanie impregnatu - np. elewacje, drzwi zewnętrzne, płoty, pergole, meble ogrodowe, nawierzchnie tarasów, balustrady. To znacznie ułatwia wybór. Zwykle inne wyroby przewidziane są do powierzchni pionowych, inne do poziomych. Przykładowo deski tarasowe wymagają utworzenia p

DREWNO W OGRODZIE A SZKODLIWE CZYNNIKI

Na opakowaniu preparatu przeczytamy, przed czym dokładnie zabezpiecza on drewno. Niektóre działają kompleksowo, inne wybiórczo. Jednym z bardziej destrukcyjnych czynników jest promieniowanie słoneczne, które niszczy ligninę odpowiadającą za wytrzymałość materiału. Staje się on porowaty, zszarzały, podatny na niszczący wpływ wody.

Wskutek zmian wilgotności drewno pęcznieje i kurczy się, co również prowadzi do osłabienia jego struktury. Koniecznie należy zatem zwrócić uwagę na ochronę tych elementów, które mogą mieć kontakt z ziemią i pochodzącą z niej wilgocią - słupków ogrodzeń, trejaży itp. Materiał poddawany przez dłuższy czas zawilgoceniu atakowany jest przez grzyby, co powoduje jego rozkład lub rozwój sinizny (wygląda bardzo nieestetycznie, powszechnie występuje w drewnie sosnowym i jodłowym).

Budulec może być też atakowany przez owady, gdyż stanowi znakomitą pożywkę larw, drążących w nim korytarze. Impregnaty zwalczające szkodniki mają różną zawartość substancji biobójczych. Niektóre dodatkowo leczą zagrzybione obszary.

Możemy też zastosować preparat zabezpieczający przed ogniem. Co prawda, drewno nie stanie się materiałem niepalnym, ale znacznie trudniej będzie je zapalić.

owłoki odpornej na ścieranie. Ogrodzenie albo altana to obiekty stale narażone na wilgoć czy zmiany temperatury, a więc wymagające skutecznej ochrony.

Pamiętajmy, że mniejszą trwałość wykazuje drewno miękkie - sosny, świerku, brzozy, topoli. Łatwo bowiem przyjmuje wilgoć. Z kolei twarde - dębu, jesionu, grabu, buka, wiśni, jabłoni - jest wytrzymalsze, ale i droższe. Egzotyczne (np. tek, heban, iroko, cedr) raczej nie wymaga impregnacji. Jest twarde, a ponadto zawiera dużo naturalnych substancji oleistych.

Obróbka materiału również ma spore znaczenie. Nieobrobiony, szorstki łatwo chłonie wilgoć (w wyniku czego szybciej niszczeje), dlatego warto go oheblować.

Lakier, emalia, olej

Impregnat to podstawowe i najważniejsze zabezpieczenie drewna. Niektóre wyroby, dzięki zawartości pigmentów, mają właściwości barwiące. Nie tworzą jednak powłoki zasłaniającej rysunek słojów. Zwykle służą do ostatecznego wykańczania materiału. W takiej sytuacji łatwo jest go odnawiać - wystarczy ponownie zastosować podobny preparat. Produkty bezbarwne wymagają natomiast zaaplikowania na wierzch lakieru, lakierobejcy, emalii albo specjalnego oleju (wybór zależy głównie od tego, na jakim efekcie wizualnym nam zależy).

Lakiery przeznaczone do użycia na zewnątrz domu dają powłokę transparentną i w przeciwieństwie do tych stosowanych w budynkach - elastyczną.

Lakierobejce to inaczej lakiery barwiące (najczęściej brązowe, zielone lub niebieskie), jednak w dalszym ciągu przezroczyste, a więc podkreślające naturalność drewna.

Emalie tworzą warstwę kryjącą i rzadko wybieramy je do wykańczania surowego materiału - raczej do elementów malowanych już wcześniej farbą. Te rozpuszczalnikowe są trwalsze od lakierów. Akrylowe tworzą zaś powłokę paroprzepuszczalną, umożliwiającą "oddychanie" drewna. Emalie nie nadają się jednak do wykańczania desek tarasowych. W tej sytuacji najlepiej sprawdza się olej, który wnika głęboko, przez co skutecznie zapobiega wchłanianiu wilgoci.

Zakupu preparatów dokonujmy w specjalistycznych sklepach, gdzie można liczyć na fachową pomoc w doborze zarówno samego produktu, jak i narzędzi do jego aplikacji. Przedtem oszacujmy jednak wielkość powierzchni wymagającej pomalowania.

 

WAŻNE WŁAŚCIWOŚCI PREPARATÓW DO DREWNA

Rodzaj spoiwa

Najpopularniejsze są impregnaty wodorozcieńczalne (na bazie wody), w postaci gotowego roztworu. Większość z nich jest praktycznie bezwonna (to istotne przy zastosowaniu w pomieszczeniach) i dosyć bezpieczna (niektórymi można malować zabawki), choć w tej grupie znajdziemy też wyroby przeznaczone jedynie do użytku na zewnątrz albo w pomieszczeniach, w których przebywamy krótko. Mają szerokie zastosowanie i wykazują bardzo dobre właściwości. Chronią przed wilgocią, mikroorganizmami, owadami. Wnikają również w lekko wilgotne drewno.

Nie zaleca się jednak pokrywać nimi starego, silnie wysuszonego materiału, bo w wyniku tego może spęcznieć i popękać. W takiej sytuacji lepiej sprawdzają się impregnaty rozpuszczalnikowe (na bazie rozpuszczalników organicznych). Na ogół przeznaczone są do malowania obiektów znajdujących się na zewnątrz domu. W porównaniu z wyrobami na bazie wody, wykazują lepsze właściwości owadobójcze. Gwarantują też bardzo dobrą ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych i mikroorganizmów.

 

Wydajność

Na opakowaniach impregnatów zamieszczona jest informacja o przewidywanej wydajności - dzięki temu łatwiej określić, jakiej ilości preparatu potrzebujemy. Pamiętajmy, że podawana wydajność dotyczy pierwszej warstwy - wtedy zużycie jest największe. Z każdą kolejną warstwą maleje, szczególnie gdy po pierwszej drewno zostaje lekko przeszlifowane.

Nie zapominajmy, że mocno wysuszony, szorstki budulec oraz drewno miękkie, bardziej chłonie impregnat. Ponadto, największe zużycie jest przy metodzie natryskowej, a najmniejsze podczas nakładania wałkiem.

Liczba warstw

Z etykiety konkretnego wyrobu dowiemy się też, jaka jest zalecana liczba warstw (zwykle dwie lub trzy). Każda kolejna powinna być cieńsza od poprzedniej, gdyż chłonność drewna się zmniejsza. Nie wolno nakładać na zapas, bo powstaną zacieki, a jeżeli środek jest powłokotwórczy - zbyt gruba warstwa szybko popęka.

Czas schnięcia

Może być bardzo różny w przypadku rozmaitych produktów. Wynosi bowiem od kilku do kilkudziesięciu godzin.

PRZEBIEG PRAC PRZY ZABEZPIECZANIU DREWNA OGRODOWEGO

Drewno przeznaczone do impregnacji powinno być już odpowiednio przycięte, oszlifowane, oczyszczone. W przeciwnym razie obróbka naruszy warstwę preparatu.

Jeżeli przeprowadzamy renowację materiału, dokładnie usuńmy łuszczące się i zmurszałe fragmenty, a niewielkie ubytki wypełnijmy szpachlą. Po jej wyschnięciu, wyrównajmy powierzchnię papierem ściernym. Zielone naloty (porosty, mech) zlikwidujmy przy użyciu specjalnych środków - po spryskaniu nimi powierzchni należy odczekać tyle, ile zaleca producent (czasem kilka dni), a następnie spłukać je wodą. Pamiętajmy, że gdy drewno rozpada się w dłoniach, nie nadaje się do renowacji, bo zbyt mocno opanował je grzyb.

Impregnację przeprowadzamy przy bezdeszczowej pogodzie, gdy temperatura wynosi 10-25°C. Budulec powinien być suchy (zarówno w trakcie zabiegu, jak i pewien czas po jego zakończeniu), oczyszczony z pyłu i w razie potrzeby odtłuszczony. Otoczenie zabezpieczamy folią, gromadzimy narzędzia, zakładamy ubranie ochronne.

 

Postępujemy zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na etykiecie preparatu. Większość z nich można nanosić, korzystając z pędzla - długimi, płynnymi pociągnięciami, zgodnie z kierunkiem usłojenia. W przypadku dużej powierzchni najwygodniej użyć wałka. Miejscowe ubytki w powłoce ochronnej można uzupełnić za pomocą gąbki, szmatki lub specjalnego aplikatora. Z kolei metoda natryskowa wymaga dużo wprawy i generuje znaczne zużycie środka.

Po kilku sezonach drewno na ogół trzeba poddać ponownej konserwacji - pamiętajmy więc o kontrolowaniu stanu powłok. Nawet fabryczna impregnacja wykonana w sposób ciśnieniowy nie zabezpiecza materiału na zawsze i co kilka lat zwykle trzeba przeprowadzić renowację.

 

Zadbane drewno pięknie się prezentuje. Jeśli mamy go dużo w ogrodzie, może nas jednak czekać sporo pracy. Ogrodzenie, elewacja, trejaż czy pergola to elementy ciągle narażone na wilgoć i silne nasłonecznienie. Co sezon trzeba kontrolować stan powłok zabezpieczających, a raz na kilka lat przystąpić do renowacji

 


komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%