Do programu Szkoła międzypokoleniowa mogą przyłączyć się szkoły podstawowe i ponadpodstawowe należące do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu warsztatów podnoszących kompetencje cyfrowe wśród seniorów. W konkurencji może wziąć udział łącznie 1600 szkół z całej Polski zgodnie z limitami dla każdego województwa: dolnośląskie – 100, kujawsko-pomorskie – 80, łódzkie – 100, lubelskie – 100, lubuskie – 60, małopolskie – 160, mazowieckie – 180, opolskie – 60, podkarpackie – 120, podlaskie – 60, pomorskie – 100, śląskie – 120, świętokrzyskie – 80, warmińsko-mazurskie – 80, wielkopolskie – 120, zachodniopomorskie – 80.
Decyduje kolejność zgłoszeń.
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych.
Uczniowie towarzyszą seniorom w trakcie zajęć – albo w roli pomocników, albo mentorów, w zależności od roli nadanej im przez Lidera projektu. Aby przygotować się do warsztatów, biorą udział w obowiązkowych warsztatach wstępnych, które mają uwrażliwić ich na potrzeby seniorów i przybliżyć specyfikę pracy z nimi.
Nagrodzone zostaną 4 szkoły z każdego województwa (łącznie 64 placówki), które zdobędą najwięcej punktów. Wygrani otrzymają pracownie komputerowe składające się z 15 laptopów każda, wraz z: urządzeniem AP (access point), szafką służącą do bezpiecznego transportu i przechowywania, przewodem patchcord i monitorem interaktywnym. Dodatkowo Liderzy projektu ze zwycięskich szkół otrzymają także karty podarunkowe o wartości 2 000 zł do wykorzystania na zakup materiałów edukacyjnych.
Aby zgłosić się do konkursu, dyrektor szkoły wyznacza lidera projektu, którym jest nauczyciel i zgłasza placówkę do udziału w programie. Może to zrobić do 13 grudnia br.
Kolejnym krokiem będzie webinar dla liderów, podczas którego zdobędą wskazówki niezbędne do przeprowadzenia zajęć z seniorami. Zadaniem liderów będzie też przesłanie sprawozdania z realizacji warsztatów dla seniorów, uwzględniające liczbę uczestników, zaangażowanych uczniów i przeprowadzonych zajęć.
Szkoła międzypokoleniowa to projekt, w ramach którego nauczyciele wraz ze swoimi uczniami zorganizują warsztaty dla seniorów. Podczas zajęć poruszone zostaną tematy kompetencji cyfrowych i cyberbezpieczeństwa. To okazja nie tylko do wymiany cyfrowych doświadczeń, ale też do nawiązania międzypokoleniowego dialogu.
mo/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz