Zamknij
REKLAMA

Rodzaje urlopów pracowniczych

14:34, 04.03.2019 | materiał partnera
Skomentuj

Osoby wykonujące swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę, mają prawo do różnego rodzaju świadczeń. Jednym z nich, jest prawo do urlopu. Najpowszechniejszym z nich jest urlop wypoczynkowy, jednak oprócz niego, istnieją także inne rodzaje urlopów.

Urlop bezpłatny

Tego rodzaju urlop zwalnia pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Pomimo tego, że pracownik w dalszym ciągu jest zatrudniony, nie otrzymuje on jednak żadnego wynagrodzenia. Najczęściej urlop bezpłatny wykorzystywany jest do regeneracji sił pracownika. Warto podkreślić również fakt, iż pracodawca w trakcie trwania urlopu bezpłatnego, nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy, gdyż została ona na jakiś czas zawieszona. Tego rodzaju urlop nie wlicza się również do stażu pracy oraz stażu urlopowego.

Urlop okolicznościowy

Udzielany jest on pracownikowi z uwagi na zaistnieje ważnej okoliczności, takiej jak na przykład:

  • ślub,
  • narodziny dziecka,
  • pogrzeb członka rodziny.

Wymiar takiego urlopu zależy od istotności danego zdarzenia oraz od powiązań rodzinnych. W przypadku własnego ślubu, narodzin dziecka, pogrzebu rodziców i dziecka – przysługują 2 dni. Na ślub dziecka, pogrzeb rodzeństwa, dziadka, babci lub teściów, można otrzymać 1 dzień urlopu okolicznościowego.

Urlop na żądanie

Zazwyczaj urlop jest wcześniej zaplanowany, może jednak zdarzyć się sytuacja, której pracownik nie będzie w stanie wcześniej przewidzieć. W takim przypadku może on skorzystać z urlopu na żądanie. Tego rodzaju urlop przysługuje w wymiarze 4 dni w roku. Jest on częścią urlopu wypoczynkowego, jednak tym co go odróżnia, jest fakt, iż urlop na żądanie musi zostać zgłoszony pracodawcy, najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Sama forma powiadomienia o tym pracodawcy, jest w tym przypadku dowolna. Może odbyć się to telefonicznie, poprzez wysłanie wiadomości e-mail lub też przez przekazanie informacji za pośrednictwem innej osoby. Należy również pamiętać, że tego rodzaju urlop nie przechodzi na kolejny rok. Jeśli więc pracownik nie wykorzysta w tym roku urlopu na żądanie, wówczas w kolejnym roku w dalszym ciągu będą mu przysługiwały jedynie 4 dni, a nie 8.

Praca to nie tylko obowiązki ale również różnego rodzaju świadczenia, których udzielenie jest obowiązkiem pracodawcy. W większości nie dotyczą one umów cywilno-prawnych, a jedynie umowy o pracę. Warto o tym pamiętać przeglądając oferty pracy.

Sporo informacji oraz najnowszych ofert pracy, znaleźć można za pośrednictwem internetu, na portalu pracuj.pl. Korzystanie z tego rodzaju źródeł, z pewnością korzystnie wpłynie na znalezienie nowego zajęcia.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz