Zamknij
REKLAMA

Dlaczego stałe zatrudnienie jest warunkiem uzyskania kredytu?

09:45, 23.10.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Młodzi ludzie nieposiadający stałego zatrudnienia lub będący zatrudnieni w ramach umowy cywilno – prawnej mają niewielkie szanse na otrzymanie wymarzonego kredytu. Dotyczy to zwłaszcza kredytów w dużych kwotach. Dlaczego stałe zatrudnienie odgrywa aż tak dużą rolę podczas procedury kredytowej?

Procedura kredytowa

Zanim bank zdecyduje się udzielić komuś kredytu, musi go lepiej poznać. Każda instytucja kredytowa ma swoje własne kryteria oceny zdolności kredytowej. Z reguły są one bardzo podobne i dotyczą tych samych obszarów. Chodzi dokładnie o nasze dochody, zobowiązania finansowe, miesięczne wydatki oraz posiadany majątek. Ważny jest również rodzaj umowy, na podstawie której jesteśmy zatrudnieni oraz posiadany staż pracy. Niestety wysokość pensji nie jest najważniejsza. Dla banków o wiele bardziej liczy długość czasu, na jaki podpisaliśmy umowę z obecnym pracodawcą. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby posiadające umowę o pracę na czas nieokreślony. W dużo gorszej sytuacji są pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Są to umowy niekorzystne zarówno dla nich, jak i dla kredytodawców. Każdemu bowiem zależy na ciągłości zatrudnienia bez obaw o utratę dochodów w najmniej spodziewanym momencie.

Ryzyko kredytowe

Najlepszą sytuacją zarówno dla banku, jak i kredytobiorcy jest ta, w której posiada on umowę zawartą na czas niekreślony, pracuje na jej podstawie co najmniej 12 miesięcy, a jego wynagrodzenie wynosi co najmniej 5600 zł netto. Niektórym może się to wydać dużą kwotą. Niestety takie są realia kredytowe. Miesięczne raty w przypadku kredytów hipotecznych wynoszą około 1 000 zł. Czasami, zwłaszcza przy krótszym okresie kredytowania lub malejących ratach mogą sięgać 2 000. Do naszej dyspozycji pozostaje wówczas jedynie 3 500 zł. To już nie jest tak dużo, jak się wydawało. Takie wysokie zarobki plus stałe zatrudnienie gwarantują, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić kredyt w całości.

Banki, jak każda inna instytucja ponoszą koszty związane ze swoim funkcjonowaniem. Obsługa kredytowa związana jest z podejmowaniem konkretnych czynności i rozliczeń. To wszystko wiąże się z kosztami. Na ich poczet banki pobierają opłaty i prowizje. Zwykle, w celu zmniejszenia ryzyka doliczane są one do początkowych rat kredytu, jednak nie zawsze. W sytuacji, gdy kredytobiorca traci płynność finansową, bank przestaje otrzymywać wpływy z tytułu udzielonego kredytu. Z pewnością będzie robił wszystko, aby ułatwić kredytobiorcy spłatę zadłużenia. Jednak już w tym momencie jest stratny, ponieważ wpływa to negatywnie na jego dochody oraz płynność.

Niezbędne dokumenty

W celu zabezpieczenia swoich interesów większość banków skupia się na dokładniejszej ocenie klientów. Im bardziej spełniają oni wymagania banku, tym lepsze są warunki kredytu. Jeśli chodzi o zatrudnienie, to banki wymagają od swoich klientów odpowiednich zaświadczeń.

Pierwszym rodzajem jest zaświadczenie o zarobkach. W zależności od banku może ono dotyczyć ostatnich 3 lub 12 miesięcy. Musi ono zawierać szczegółowe informacje o wysokości wypłacanego wynagrodzenia z uwzględnieniem premii oraz dodatków.

Drugim dokumentem związanym z pracą jest zaświadczenie o zatrudnieniu. W takim zaświadczeniu powinien zawarty być czas, od jakiego pracownik posiada stałe zatrudnienie i jaki rodzaj umowy podpisał z pracodawcą. W większości banków wymagane jest zaświadczenie potwierdzające co najmniej 12-miesięczne zatrudnienie.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© myszkow365.pl | Prawa zastrzeżone