Zamknij
REKLAMA

Ogród prowansalski - idealna przestrzeń do wypoczynku!

11:15, 18.05.2018 | materiał partnera
Skomentuj Ogród prowansalski - idealna przestrzeń do wypoczynku!

Ogród prowansalski kojarzy się z leniuchowaniem, lawendą czy słonecznym popołudniem. Na blogu podpowiadamy, jak stworzyć ogród w tym stylu.

Styl prowansalski

Styl prowansalski coraz częściej pojawia się w naszym otoczeniu. Zarówno w designie domó i mieszkań, jka ównież ogrodowów, prez,ycamy elementy pochodzące z tego stylu. Często robimy to nieświadomie, bo coś nas w nich urzekło. Jaki więc jest ten styl?

Ogród prowansalski ma swoje korzenie w południowej Francji. To tu, na sielskiej wsi, wykształcił się ten przyjemny ogrodowy design. Styl prowansalski, mimo, iż pochodzi z Francji, niewiele wspólnego ma z barokowymi ogrodami francuskimi. W Prowansji nie było czasu ani miejsca na strzyżone buszkany i ogrody pod linijkę. Ogród prowansalski to ogrodó sielskiej wsi, więc jest swobodny, delikatny. Dodatkowo twórcom ogrodu przyświecał jeden cel - stworzyć jak najkorzystniejsze miejsce do ogrodowego wypoczynku. Dlatego w ogrodach prowansalskich mnóstwo jest zaułków, cienistych czy słonecznych zakątków, gdzie poupychane ławeczki ogrodowe, fotele czy siedziska. Ogród prowansalski był idealny tam, gdzie toczyło się wiejskie, nieco rozleniwione życie.

Drewniane siedzisko w towarzystwie pachnącej lawendy sprzyja wypoczynkowi.

Obecnie styl ten docenią przede wszystkim miłośnicy relaksu w ogrodzie. Będzie on korzystnie wpływał na jakość naszego wypoczynku, a mało wymagające rabaty, gdzie nawet na chwasty patrzy się życzliwie, dadzą nam wiele wolnego czasu. Cel ogrodu jest jeden: to on ma służyć jego właścicielom, a nie na odwrót.

Cechy stylu prowansalskiego

Ogród prowansalski jak już wspomnieliśmy, ma służyć osobom wypoczywającym, dlatego przede wszystkim, na pierwszy plan rzucają się w oczy liczne miejsca służące do wypoczynku. Placyki żwirowe, kamienne, ceglane, zakamarki pod koroną drzew czy przy słonecznej ścianie domu, lub pojedyncze ogrodowe ławeczki. Taka mnogość wygodnych, wyposażonych w miękkie poduchy siedzisk, powoduje, że mamy ochotę na nich przysiąść. W tym miejscu czas się zatrzymuje, dzięki czemu możemy odpocząć. Meble ogrodowe, zwłaszcza siedziska - jak ławki czy krzesła ogrodowe to najważniejsze wyposażenie tego ogrodu, dlatego powinny być bardzo wygodne. Ławka ogrodowa powinna mieć szerokie siedzisko, najlepiej z wysokim oparciem i podłokietnikami. Aby była wygodna, można wyposażyć ją w pouchy. Krzesła mogą być wyposażone w podłokietniki, lub bez, wysokie oparcia. Tworzywo wykonania w ogrodach prowansalskich to tworzywo mało wymagające, które pozostawia wiele czasu wolnego na wypoczynek. Doskonały jest technorattan, ale również drewno. Ogromny wybór stylowych i wygodnych krzeseł znajdziecie tu:

Krzesła ogrodowe pojawiają się w każdym miejscu dogodnym na relaks. Zobacz te krzesła do ogrodu od Ogrodolandii

Aby komfortowy relaks był możliwy, w ogrodzie prowansalskim, jak też w każdym innym ogrodzie, musimy zapewnić sobie odrobinę prywatności. Dlatego większość ogrodów prowansalskich jest otoczona zwartym żywopłotem, który zapewnia nam swobodny komfort. Większość miejsc do wypoczynku, czy przesiadywania również jest lekko przesłonięta. W tym celu w ogrodzie sadzi się pnącza, zwłaszcza pachnącą glicynię, która tworzy zwarte parawan. Ażurową osłonę stanowią również nasadzenia w donicach, jakie ustawia się w sąsiedztwie placów do relaksu. Donice w ogrodzie są wykonane z tworzyw jak najbardziej naturalnych - terakota, glina, czy wiklina, lub donice drewniane idealnie się komponują. Donice pomagają podkreślić również swobodny charakter ogrodu. Zaleca się, aby donice nie były od kompletu. Przypadkowość, nawet udawana jest bardzo mile widziana. Donice, porozstawiana po różnych czesicahc ogrodu, mają go dopełniać, a także tworzyć delikatne osłony lawet czy innych miejsc do wypoczynku.

Ciepła kolorystyka, w której dominują barwy ziemi jest doskonałą do ogrodów prowansalskich.

Cechą charakterystyczną ogrodów prowansalskich jest ich ciepła, pastelowa kolorystyka. Kwiaty, których jest bardzo dużo i kwitną w różnych porach, są w wielu odcieniach różu, fioletu, bieli czy ciepłego plagiatu. Dominują barwy pastelowe, dzięki czemu ogród jest bardzo przytulny, a nawet nieco romantyczny. Taka spokojna , stonowana kolorystyka pomaga się zrelaksować, czyni całą przestrzeń ogrodu spokojną i sprzyjającą wypoczynkowi.

Kompozycje roślinne w ogrodzie o stylu prowansalskim są bardzo swobodne i delikatne. Unikat się tu kontrastów, które ustępują miejsca spokojnym aranżacjom. Rośliny, jakie stosujemy ładnie się ze sobą komponują, Rabaty są czasem pozostawione same sobie, dlatego często ich architektem jest matka natura. Na rabatach łączą się rośliny ogrodowe oraz chwasty, które są bardzo tolerancyjnie widziane.

Ogromną zaletą rabat są właśnie ich minimalne wymagania pielęgnacyjne, dlatego też ogród ten pozostawia wiele wolnego czasu, który można spożytkować na wypoczynek na ogrodowej ławce.

Widoczna w rabatach naturalność, jest kontynuowana również w tworzywach jakie wykorzystuje się w aranżacji ogrodu. Meble, donice czy nawierzchnie, są wykonywane z materiałów miejscowych, łatwo dostępnych i przede wszystkim naturalnych. Dominuje więc tu drewno, we wszelkich postaciach, kamień, żwir czy cegła, terakota, glina, a także wiklina.

W naszym klimacie donice czy meble z wikliny są bardzo krótkotrwałe, ale nas szczęście, łatwo można jest zastąpić meblami wyglądającymi jak zrobione z wikliny, a mające zdecydowanie większą trwałość. Meble z technorattanu, zwłaszcza ławki z technorattanu, to doskonała propozycja do aranżacji ogrodowych, w tym stylu. Ławka technorattanowa pięknie komponuje się z otoczeniem, dzięki swojemu naturalnemu designowi, a dodatkowo ma ogromną odpornosc na czynniki atmosferyczne. Nie niszczeje pod wpływem działania wilgoci, czy nasłonecznienia. Dodatkowo technorattan to tworzywo bardzo wygodne - jest sprężyste, i ma małe wymagania pielęgnacyjne. Idealnie wpisuje się więc w ideologię ogrodów prowansalskich.

Ogromny wybór ławek ogrodowych znajdziecie tu: http://www.ogrodowysalon.pl/lawki-technorattan

Tworzywa naturalne przełamują nieco cukierkowy design, jaki uzyskaliśmy poprzez zastosowanie tylko i wyłącznie pastelowych barw, dominujących w roślinach. Tworzywa naturalne mają najczęściej kolory ziemi, jak brąz, beż, zieleń. Dzięki temu, w ogrodzie pojawia się mocna podstawa, właśnie w postaci wyposażenia, czy nawierzchni, złagodzona poprzez delikatne, pachnące, pastelowe rośliny.

Ogród prowansalski jest daleki od nowoczesnych ogrodów prowadzonych pod linijkę. Właściciel ma nad nim kontrolę, ale jej nie eksponuje. Ingerencja jest konieczna tylko wtedy, gdy istnieje jakieś zagrożenie lub wymagane są konieczne zabiegi pielęgnacyjne.

Pachnące rośliny, w pastelowych barwach, to znak rozpoznawczy tego stylu.

Zdecydowana większa część ogrodu prowansalskiego jest zlokalizowana za domem. W części frontowej znajduje się jedynie mała, reprezentacyjna część, która oczywiście powiela cechy całego ogrodu. Do ogrodu, na tyłach, możemy wyjść przed salon lub kuchnię, z której trafiamy na taras. Taras jest najczęściej słoneczny, wyposażony w bardzo wygodne meble do wypoczynku. Elementem charakterystycznym, jaki zauważamy e designie budynku są okiennice. Malowane na pastelowe kolory, lub pozostawione w naturalnej kolorystyce drewna, stanowią wizytówkę domu w Prowansji.

Ogród prowansalski jest ogrodem swobodnym, który pozostawia swoim właścicielom wiele czasu na relaks. Swoboda ta nie każdemu się spodoba. Osoby, które lubią mieć kontrolę nad otoczeniem i cenią sobie porządek, a także takie które kochają nowoczesny styl, nie będą dobrze czuły się w ogrodzie prowansalskim. Przestrzeń ogrodu jest swobodna, ale również przytulna. Sprzyja spotkaniom na tarasie, wspólnemu wypoczynkowi. Czujemy się tu, jakby czas stanął w miejscu. Jest to ogród idealny na letni wypoczynek - wakacje w nim trwają cały sezon.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (13)

GrzesiekGrzesiek

0 0

Od zawsze podobał mi się ten styl, tylko nigdy nie wiedziałem jak się nazywa. Bardzo fajny artykuł, trafił w moje gusta! 11:45, 21.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZuzannaZuzanna

0 0

A ja pierwszy raz słyszę o tym. Miło poczytać na taki luźny temat! 13:52, 22.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KasiaKasia

0 0

Lawenda jest cudowna, tylko mam problem z ich hodowlą, macie jakieś sprawdzone sposoby? 12:33, 06.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JoannaJoanna

0 0

Właśnie przerabiam swój ogródek i porady bardzo przydatne. Cieszę się, że tu trafiłam! 11:36, 17.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OLAOLA

0 0

OD TERAZ TO MÓJ ULUBIONY STYL! 15:28, 04.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Amelia JAmelia J

0 0

Uwielbiam lawendę i nawet nie wiedziałam że tak świetnie wpasowuje się w ten styl.. magia! 10:51, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BeataBeata

0 0

Cudowna inspiracja, przyroda to wprost coś niesamowitego! 10:56, 22.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JustynaJustyna

1 0

Pierwszy raz czytam o ogrodzie prowansalskim i bardzo mnie zaciekawił. Chyba już wiem jakie zmiany wprowadzę w ogrodzie na wiosnę :) 10:05, 21.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgaAga

0 0

Lawenda...piękna roślina! A klimaty siejskie, wiejskie to coś, co uwielbiam najbardziej :) 11:49, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgaAga

1 0

Lawenda jest przecudowna! 12:31, 23.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlgaOlga

1 0

Lawenda jest piękna! 07:54, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MartaMarta

0 0

Mam fioła na punkcie lawendy. Lawenda świetnie prezentuje się z różami 13:46, 26.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JustynaJustyna

0 0

Dokładnie taki cel mam na ten sezon! 13:05, 04.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA