Zamknij
REKLAMA

Jak pije się kawę w różnych zakątkach świata?

07:54, 25.09.2020 | materiały partnera

Czy wiesz, że konsumpcja kawy na świecie stale rośnie? Tylko w naszym kraju w ciągu ostatnich 10 lat zwiększyło się spożycie kawy aż o 80%. Dzięki temu, że napój ten pije się w różnych zakątkach świata, sposób jej parzenia może być naprawdę różnorodny.

Jak pije się kawę w Polsce?

Na przestrzeni lat sposób picia kawy również w Polsce bardzo się zmieniał. W naszym kraju kawa stała się popularna już w XVII i XVIII wieku. Początkowo pito ją bez jakichkolwiek dodatków w postaci mleka, śmietanki czy cukru. Kiedyś kawa ziarnista pojawiała się jedynie w bogatych domach. Biedniejsze rodziny mogły sobie pozwolić jedynie na picie kawy zbożowej. Dawno temu wszyscy kupowali surowe ziarna i sami wypalali je w domu.

Obecnie Polacy bardzo chętnie piją kawę zarówno w domach, w miejscu swojej pracy, jak i w wielu kawiarniach, których nie brakuje na polskich ulicach. Coraz więcej ludzi może pochwalić się świetnymi ekspresami do kawy, które można nabyć np. na stronie swiatekspresow.pl/ekspresy-do-kawy/. A jak pije się kawę w innych zakątkach świata?

Włochy – czy napijesz się tutaj najlepszej kawy na świecie?

Niewątpliwie Włosi słynął ze sztuki parzenia najlepszego espresso. We włoskich kawiarniach napijesz się również pysznej mlecznej kawy np. cappuccino. Pamiętaj jednak, ze w dobry tonie jest zamówić je do południa. We Włoszech kawę traktuje się z ogromnym szacunkiem, a do jej zaparzania podchodzi się z wielką miłością i zaangażowaniem. Czy wiesz, że włosi piją kawę niezależnie od pory dnia? Spożywa się ją tutaj praktycznie od rana do wieczora!

Skandynawia – kawa sposobem na lepszy humor

Czy wiesz, że w krajach skandynawskich pije się najwięcej kawy na świecie? Najprawdopodobniej spowodowane jest to panującym tam klimatem, który odbija się na samopoczuciu tamtejszych mieszkańców. Kawa jest tutaj jak lekarstwo na lepszy nastrój, a także dodaje energii, gdy doskwiera ludziom brak słońca, deszcz, a niejednokrotnie również senność.

Ameryka – czy Amerykanin wyobraża sobie swój dzień bez kawy?

Czy masz wrażenie, że bohaterowie amerykańskich filmów i seriali nie rozstają się z kubkiem kawy? Nie bez powodu tak właśnie są przedstawiani. Rocznie Amerykanie spożywają bowiem 146 miliardów filiżanek kawy! Piją ją tutaj na wiele różnych sposobów. W Ameryce pije się espresso, kawy mleczne, ale także bardzo dużo słodkich kaw z różnymi dodatkami np. syropami czy lodami.

Francja – kawa w zestawie z croissantem

We Francji bardzo popularne jest rozpoczynanie swojego dnia od mocnej kawy i croissanta. Francuzi lubią pić kawę w dużych, szerokich kubkach z dużą ilością gorącego mleka. Podczas spożywania kawy zazwyczaj maczają w niej swoje rogaliki. Warto wiedzieć, że kawa z gorącym mlekiem tzw. cafe au lait jest popularna także w Wietnamie, który był długo kolonią francuską.

Turcja – kawa jako deser

Dla Turków kawa ma być przede wszystkim deserem. Zazwyczaj pije się ja po południu, w gronie przyjaciół, rodziny lub znajomych. Najlepiej, jeśli kawie towarzyszy również coś słodkiego.

Kawa w Turcji powinna być bardzo mocna i słodka. Właśnie taki napój smakuje Turkom najbardziej. Często napój wymieszany jest z dużą ilością cukru oraz kardamonu. Napój gotowany jest na małym ogniu, nie dopuszcza się go do zagotowania. Kawę gotuje się tutaj trzykrotnie, a napój podaje się w niewielkich filiżankach.

Jak widzisz, kawa jest ceniona na całym świecie ze względu na swój wyjątkowy, smak, aromat, a także właściwości pobudzające. Podróżując po świecie, warto przyjrzeć się sposobom jej parzenia oraz podawania. Dzięki temu poznasz wiele ciekawych sposobów na parzenie kawy, którymi po powrocie zachwycisz swoich bliskich oraz znajomych!

 źródło zdjęcia: freepik.com

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop