Zamknij
REKLAMA

Czym jest ozonowanie?

00:00, 22.07.2020 | materiały partnera

Ozonowanie jest jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji pomieszczeń. Największą zaletę ozonowania stanowi szerokie spektrum działania.

Ozonowanie jest jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji pomieszczeń. Największą zaletę ozonowania stanowi szerokie spektrum działania. Ta metoda pozwala usunąć bakterie, wirusy i inne drobnoustroje, a także grzyby oraz rozmaite alergeny bez konieczności użycia szkodliwych dla zdrowia ludzi i zwierząt substancji chemicznych. Ozonowaniu można poddawać także przedmioty i samochody osobowe oraz pojazdy używane w transporcie zbiorowym: autokary czy busy.

Na czym polega skuteczność ozonowania?

Sprzątanie biur metodą ozonowania dokonuje się przy użyciu specjalnych urządzeń - ozonatorów wytwarzających ozon, czyli alotropową odmianę tlenu, którego cząsteczka ma trzy atomy zamiast dwóch. Obecność trzeciego atomu powoduje, że ozon cechuje się bardzo wysoką reaktywnością oraz charakterystycznym zapachem. Jest bardzo silnym utleniaczem o właściwościach aseptycznych oraz skuteczności wielokrotnie większej od innych substancji używanych do usuwania drobnoustrojów, takich jak związki chloru lub fluoru. Dzięki aktywności chemicznej ozon błyskawicznie wchodzi w reakcję z obecnymi w biurze czy gabinecie zanieczyszczeniami.

Dodatkowy trzeci atom - ukłon w stronę ekologii

Trzeci atom w ozonie wiąże się z cząsteczkami bakterii, pleśni, roztoczy i wirusów, utleniając je i unieszkodliwiając. Bardzo istotny jest fakt, że ozon rozpada się do zwykłego tlenu, nie pozostając po sobie żadnych produktów rozkładu, które mogłoby być toksyczne dla organizmów żywych czy szkodliwe dla środowiska naturalnego. Nie odkłada się w tkaniach, tym samym będąc bezpiecznym dla ludzi i zwierząt domowych. Czyszczenie tą metodą nie prowadzi do skażenia wody i gleby, jest więc całkowicie ekologiczne.

Ozon nie tylko do biura

W związku z faktem, że sprzątanie biur, gabinetów i innych pomieszczeń przy użyciu ozonu jest tak efektywne, generatory ozonu stają się sprzętem cieszącym się coraz większą popularnością. Ozonowanie to idealna metoda dla osób borykających się z alergiami i astmatyków, gdyż skutecznie usuwa pleśnie oraz inne grzyby, neutralizując wiele różnych czynników mogących powodować uczulenia. Niweluje także nieprzyjemne zapachy, takie jak kwas masłowy, spalenizna czy koci mocz. Dzięki tej metodzie można zdezynfekować pomieszczenia z rozmaitych chorobotwórczych mikroorganizmów, począwszy od bakterii wąglika, a skończywszy na wirusach sars czy koronawirusach.

Szpitalna sterylność

Pomieszczenia, w których zostało przeprowadzone ozonowanie, są niemal sterylnie czyste, dlatego jest ono wykorzystywane w szpitalach, przychodniach, urzędach i szkołach. Proces czyszczenia pomieszczeń tą metodą powinien być przeprowadzony wyłącznie przez wykwalifikowanych specjalistów.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą ROMI POZNAŃ.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop