Zamknij
REKLAMA

Nieprawidłowo zapakowana przesyłka, a prawa i obowiązki kuriera

08:32, 02.07.2020 | materiały partnera

Czy kurier może odmówić przyjęcia przesyłki w sytuacji, gdy ma zastrzeżenia do jej stanu - opakowania, zabezpieczenia czy kształtu? Sytuacje, w których klient zamawia usługę kurierską, do której ostatecznie nie dochodzi są zaskakująco częste.

Efekt to pytania o to, jakie są obowiązki kuriera podczas odbioru przesyłki - m.in. o to, czy:

  • kurier ma prawo odmówić przyjęcia przesyłki?
  • kto jest odpowiedzialny za przygotowanie rzeczy do wysyłki?
  • co zrobić, jeśli przesyłka została opłacona, a odrzucona przez przedstawiciela firmy?

Analizując, jakie są obowiązki kuriera należy pamiętać o jednej, kluczowej zasadzie przestrzeganej bezwzględnie przez wszystkie firmy kurierskie. To założenie, że za paczkę - jej opakowanie i zabezpieczenie - zawsze odpowiada wyłącznie nadawca. Firma kurierska pełni tu rolę swoistego pośrednika - dostarcza paczkę, ale nie jest stroną w kontekście tego, czy spełnia ona zasady poprawnego przygotowania przesyłki.

W efekcie, kurier ma pełne prawo do tego, by odmówić podjęcia przesyłki jeśli ta nie spełnia jego oczekiwań pod względem zabezpieczenia. Nie zmienia tego fakt, że zamówienie zostało już złożone, a sama usługa kurierska - opłacona. W sytuacji, gdy to kurier jest - od momentu przejęcia przesyłki - odpowiedzialny za jej dostarczenie w stanie nienaruszonym, wszelkie uchybienia od rygorystycznych standardów firm kurierskich są podstawą do odrzucenia zlecenia. Uwaga: wcale nie musi oznaczać to zwrotu kosztów dla nadawcy. W sytuacji, gdy kurier przyjechał po przesyłkę, a ta np. nie została w ogóle zapakowana lub też schowana w foliowej reklamówce - takie sytuacje się zdarzają - to firma może odmówić zwrotu zapłaconych środków.

Jak powinna być zapakowana przesyłka kurierska

Podstawową zasadą jest dostosowanie opakowania do rzeczywistych gabarytów rzeczy, które znajdują się wewnątrz. Błędem będzie więc upchnięcie zawartości do zbyt małego kartonu, przez co jego ścianki zaczynają pękać. Mankamentem okaże się jednak też sytuacja, w której paczka z niewielkim przedmiotem znajduje się w dużym kartonie - ponieważ nadawca nie miał innego. Regulaminy firm kurierskich wprost mówią o dokładnym dopasowaniu opakowania do przewożonego towaru.

Dodatkowo przesyłka powinna zawierać zabezpieczenia wewnątrz opakowania. To np. folia bąbelkowa lub inna forma wypełnienia, która zamortyzuje towar podczas przewozu i sortowania.

Inną kwestią jest zabezpieczenie zewnętrzne przesyłki kurierskiej. Dotyczy to m.in. szczelnego zamknięcia otwartych skrzydeł kartonu mocną taśmą pakowną lub klejącą.

Regulacje prawne a brak przyjęcia paczki przez kuriera

Warto pamiętać, że odmowa podjęcia przesyłki kurierskiej może wynikać nie tylko ze względu na nieprawidłowe zabezpieczenia czy opakowanie. Inną kwestią są regulacje prawne. Kurier nie przyjmie przesyłki jeśli jest ona adresowana do miejsca, które objęte zostało regulacjami celnymi. Jeśli nadawca nie dopełnił formalności związanych z deklaracją celną, kurier ma prawo odmówić przyjęcia zlecenia.

Dodatkowo prawo reguluje również procedury w sytuacji, gdy kurier chce sprawdzić, co zawiera przesyłka. Jeśli ma wątpliwości co do zawartości - np. wywołane kierunkiem nadania przesyłki lub z innych względów - nadawca powinien udostępnić paczkę do weryfikacji. W ten sposób kurier może sprawdzić, czy zawartość jest zgodna z deklaracją, która znajduje się w liście przewozowym. Nie powinno to budzić żadnych protestów ze strony nadawcy. Jeśli dojdzie bowiem do odmowy weryfikacji, kurier ma prawa odmówić przyjęcia przesyłki - zrobi to zgodnie z regulacjami i stanowiskiem firm kurierskich.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop