Zamknij
REKLAMA

5 cech idealnego szefa

10:43, 20.05.2020 | materiały partnera

Dobry menager to skarb w każdej firmie. Dzięki niemu zespół pracuje efektywnie a jego członkowie są zadowoleni z pracy i nie myślą o składaniu wypowiedzeń. Zły szef potrafi zniechęcić nawet najbardziej oddanych przedsiębiorstwu podwładnych i wprowadzić toksyczną atmosferę. Nie jeden pracownik właśnie z powodu relacji z przełożonym decyduje się na zmianę pracy. Przedstawiamy 5 cech, którymi powinien wyróżniać się szef idealny. Jeśli Twój szef posiada je wszystkie, to jesteś prawdziwym szczęściarzem.


Każdego traktuje z szacunkiem
Przełożony powinien umieć bezstronnie ocenić pracę swoich podwładnych. Nie ma nic bardziej zniechęcającego niż przełożony, który faworyzuje bardziej lubiane przez siebie osoby. Dobry kierownik szanuje wszystkich podwładnych i odnosi się do nich z kulturą. Każdy członek zespołu powinien doświadczać równego traktowania ze strony szefa podczas przydzielania zadań, oceny efektów pracy, jak i rozdzielania nagród.


Pomocny profesjonalista
Dobrego kierownika wyróżnia doskonała znajomość zadań, które wykonują jego podwładni. Jego szeroka wiedza merytoryczna dotycząca nadzorowanej dziedziny powinna wzbudzać szacunek. Dobry przełożony docenia samodzielność pracowników, jednak w razie potrzeby umie służyć radą i pomocą. Wspiera nowych pracowników podczas wdrożenia i adaptacji w zespole.


Umie motywować 
Dobry szef potrafi zmotywować swój zespół do efektywnej pracy. Jego działanie nie polega na przesadnej kontroli czy wydawaniu rozkazów. Zamiast wytykać błędy podwładnym, idealny przełożony posługuje się konstruktywną krytyką. Nie tylko wskazuje niedociągnięcia, lecz również podpowiada jak sobie z nimi poradzić. 


Umie organizować pracę
Jedną z najważniejszych cech przełożonego jest umiejętność organizowania pracy zespołu. Deleguje zadania w zależności od kompetencji i zdolności poszczególnych podwładnych.
Doceniający
Szef powinien nie tylko umiejętnie krytykować błędy pracowników, lecz również nagradzać ich osiągnięcia. Doceniony podwładny chętnie angażuje się w kolejne zadania i jest bardziej zadowolony z pracy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop