Zamknij
REKLAMA

Niedzielski: Najważniejsze, by dzieci od małego uczyły się, co to znaczy zdrowo żyć

14.25, 06.09.2022 PAP Aktualizacja: 14.27, 06.09.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem uczestniczyli w zajęciach z uczniami w Szkole Podstawowej w Mysłakowicach (woj. dolnośląskie). Następnie na konferencji prasowej mówili o projekcie edukacji zdrowotnej uczniów.

Najważniejsze, by dzieci od małego uczyły się, co to znaczy zdrowo żyć - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski o projekcie edukacji zdrowotnej dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Chcemy postawić na zdrowe życie i zdrowe żywienie - wskazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

"Te zajęcia będą prowadzone w klasach I-III (szkół podstawowych - PAP), pewnie na godzinach wychowawczych" - powiedział szef resortu zdrowia. "Najważniejsze, z mojego punktu widzenia, jest to, że dzieci będą się od małego uczyły, co to znaczy zdrowo żyć, a z drugiej strony, że zdrowie staje się tak naprawdę naszą wspólną wartością, wspólnym dobrem" - wskazał Niedzielski.

Jak mówił, jest to inicjatywa, która gromadzi bardzo dużo instytucji publicznych i wpisuje się akcję "Zdrowe życie" zainaugurowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę. Podziękował Narodowemu Instytutowi Zdrowia Publicznego i Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu, które przygotowały materiały dla uczniów i dla nauczycieli.

"Okres pocovidowy, popandemiczny, po nauce zdalnej, spowodował uruchomienie kilku programów, które wychodziły naprzeciw problemom, jakie pojawiły się po tym okresie" - przypomniał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

"Przy pomocy Akademii Wychowania Fizycznego i dzięki Akademii Wychowania Fizycznego wdrożyliśmy program +WF z AWF+ - to przede wszystkim kondycja fizyczna wśród dzieci w klasach I-III. Przeznaczyliśmy na to 70 mln zł. Powstało kilkanaście tysięcy +Sport Klubów+, które działają w całej Polsce" - mówił.

"Oprócz aktywności fizycznej chcemy również postawić na zdrowy styl życia i zdrowe żywienie" - wskazał Czarnek. "Stąd skorzystaliśmy z propozycji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i uruchomiliśmy program +Junior Edu-Żywienie+ (JEŻ) wraz z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego, za 20 mln zł (...). To jest program badawczo-edukacyjny, który w efekcie pozwoli skorzystać nauczycielom w całej Polsce z profesjonalnych materiałów edukacyjnych na temat zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia. Będą to materiały przygotowane przez naukowców z, można powiedzieć, takiego flagowego okrętu polskiej nauki, jakim jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Za to naukowcom z SGGW bardzo dziękuję" - mówił.

"Chcemy postawić na profilaktykę, która rzeczywiście uwolni nas z wielu problemów, które pojawiłyby się, gdyby nie te programy" - dodał szef MEiN.

Wiceminister edukacji Marzena Machałek podkreśliła, że istotą nowego programu jest to, aby w przystępny sposób ugruntowywać u najmłodszych uczniów zdrowe nawyki.

"Spowoduje to, że dzieci wejdą w dorosłe życie zdrowe i odpowiedzialne za własne zdrowie. Świadomość odpowiedzialności za własne zdrowie należy budować już od dzieciństwa - z jednej strony ruch, a z drugie zdrowe odżywianie oraz dobra kondycja psychiczna" - mówiła Machałek.

Materiały do projektu edukacji zdrowotnej dla uczniów klas I-III są dostępne dla nauczycieli w formie elektronicznej.(PAP)

Autorzy: Piotr Doczekalski, Danuta Starzyńska-Rosiecka

pdo/ dsr/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMASpełnij swoje marzenia o pięknie urządzonym domu decydując się na zakupy właśnie w naszym sklepie. Dostaniesz u nas najbardziej stylowe meble tapicerowane, wśród których znajdziesz między innymi doskonałe, eleganckie narożniki, niezwykle komfortowe fotele, a także kanapy. Jako autoryzowany sprzedawca wyposażenia domowego, nasze realizacje projektujemy z myślą o gustach, jak i możliwościach finansowych Klientów. Nie czekaj, spełniaj swoje marzenia kupując nasze wytrzymałe, wykonane z solidnych materiałów wyposażenie użytku domowego.
0%