Zamknij

Replika dzwonu Zygmunt będzie prezentowana do końca wakacji

22:10, 14.07.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

13 lipca dokładnie w 500. rocznicę pierwszego uderzenia w ten wyjątkowy dzwon ulicami Krakowa od Barbakanu przez Rynek Główny pod Wawel przeszedł barwny, roztańczony Korowód Zygmuntowski. Aktorzy w kostiumach z epoki, tancerze i muzycy zapraszali krakowian i gości do wspólnego świętowania.

Do końca wakacji krakowianie i turyści będą mogli oglądać w różnych punktach w centrum miasta replikę dzwonu Zygmunt - podał Urząd Miasta.

Replika dzwonu była transportowana na specjalnie skonstruowanym wozie. Została wykonana z twardego styropianu pokrytego masami akrylowymi. Twórcy kopii z EMJ Studio zadbali o wierność oryginałowi - dzwon jest bliźniaczo podobny do Zygmunta - tyle tylko, że prawie 100 razy lżejszy od jubilata - ale pieczołowicie odtworzone zostały wszystkie napisy i zdobienia rzeźbiarskie.

Jubileuszowe obchody zwieńczy koncert, który 18 lipca o g. 19.30 odbędzie się w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej - Jego tytuł, "Komu bije dzwon. Dialog muzyczny Kraków - Mediolan", to nawiązanie do panowania królowej Bony, pochodzącej z mediolańskiego rodu Sforzów. Podczas koncertu zabrzmi muzyka mistrzów polskiego renesansu i baroku, a wystąpią Cracow Singers i Risonanza, pod kierunkiem artystycznym Fabio Bonizzoniego.

Do końca wakacji replikę Zygmunta będzie można oglądać w różnych punktach miasta w okolicy Rynku Głównego. Do 31 sierpnia na Wawelu potrwa pokaz dzieła Jana Matejki "Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 2021 roku" wypożyczonego na tę okazję z warszawskiego Muzeum Narodowego.

Jubileusz organizują: miasto Kraków, Zamek Królewskim na Wawelu, Katedra Wawelska, Dom Norymberskim w Krakowie i Małopolska Organizacja Turystyczna. (PAP)

wos/ pat/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%