Zamknij

Andżelika Borys Honorową Obywatelką Dolnego Śląska

18:46, 16.10.2021 PAP Aktualizacja: 18:47, 16.10.2021
Skomentuj PAP PAP

Uchwałę w sprawie przyznania tytułu CIVI HONORARIO Andżelice Borys radni województwa podjęli w lipcu. Uroczyste nadanie tytułu odbyło się w sobotę w Dniu Św. Jadwigi Śląskiej, patronki regionu. Od 2010 roku tego dnia obchodzone jest Święto Województwa Dolnośląskiego połączone z uroczysta sesją sejmiku.

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została Honorową Obywatelką Dolnego Śląska. Nadanie tytułu odbyło się w sobotę podczas uroczystej sesji sejmiku województwa w Operze Wrocławskiej.

Jak podkreślono w odczytanym w sobotę uzasadnieniu decyzji radnych, Andżelika Borys stała się symbolem niezłomnego trwania w obronie polskich wartości, symbolem mądrej, pokojowej postawy.

"Mimo licznych i niezwykle dotkliwych szykan, represji i prześladowań niezłomnie walczy o przestrzeganie praw mniejszości polskiej na Białorusi. Po ponownym wyborze na prezesa Związku Polaków na Białorusi - 23 marca 2021 r. - Andżelika Borys została aresztowana. Postawiono jej absurdalne zarzuty dotyczące podżegania do nienawiści na tle etnicznym oraz rehabilitacji nazizmu, za co grozi jej od 5 do 12 lat pozbawienia wolności. Wykazała się niecodzienną odwagą i niezłomnością, gdy odmówiła opuszczenia terenu Białorusi w zamian za zwrócenie wolności. Od pół roku przebywa w areszcie w Żodzinie w ciężkich warunkach" - podkreślono w uzasadnieniu.

W imieniu Andżeliki Borys statuetkę odebrali: dyrektor telewizji Bielsat Agnieszka Romaszewska-Guzy oraz wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.

"Z całego serca chciałam podziękować sejmikowi dolnośląskiemu i przedstawicielom Dolnego Śląska za tę nagrodę. To jest naprawdę bardzo ważne dlatego, bo wiemy dobrze, że nic nie jest wieczne, trudne czasy daje się przetrwać, ale daje się je przetrwać dzięki wsparciu innych ludzi. Naszym takim ważnym polskim słowem jest słowo +solidarność+. Ono jest niezwykle ważne nawet wtedy, kiedy nic materialnie i konkretnie w danym momencie zrobić nie możemy. Andżelika w tej chwili przebywa w więzieniu w Żodzinie już 7 miesiąc. Mam nadzieję i jestem o tym przekonana, że przyjedzie tutaj sama, aby osobiście odebrać nagrodę" - powiedziała Romaszewska-Guzy.

Dolnośląską Nagrodę Kulturalną Silesia otrzymał kierowany przez Andżelikę Borys Związek Polaków na Białorusi. Nagroda została przyznana za całokształt działalności związku na rzecz Polaków mieszkających na Białorusi.

W uzasadnieniu podkreślono, że działalność związku jest nie tylko godna podziwu ze względu na rozmiar i wszechstronność przedsięwzięcia, ale także z powodu zachowywania pełnej niezależności i heroizmu działania w warunkach prześladowań i represji.

Przypomniano też, że organizacja wspiera nauczanie języka polskiego w 116 ośrodkach, powołała 16 domów polskich i przyczyniła się do powstania wielu stowarzyszeń m.in. Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Stowarzyszenia Armii Krajowej, Stowarzyszenia Sybiraków. Wydaje też gazety w języku polskim np. "Głos znad Niemna", "Magazyn Polski" oraz portal znadniemna.pl. Opiekuje się też grobami polskich żołnierzy.

Dyplom w imieniu organizacji odebrała członkini Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi Maria Tiszkowska, która podkreśliła, że obecnie ZPB przeżywa niełatwy czas. "Prezes związku Andżelika Borys od ponad pół roku znajduje się w więzieniu za to, że całym swoim sercem była oddana polskości, za to, że pielęgnowała język polski, za to, że potrafiła kierować przez wiele lat organizacją, znaną na cały świat" - mówiła działaczka.

Dodała, że z własnego doświadczenia wie, jak nieludzkie warunki panują w więzieniu, bo sama spędziła tam dwa miesiące. "Wiem, że Andżelika Borys trzyma się bardzo mocno, dzielnie, tak jak ona to potrafi, tak, jak swoim przykładem pokazywała tę wielką miłość do ojczyzny. Jestem przekonana, że przetrwamy te trudne czasy i swój tytuł największej organizacji polskiej na Białorusi będziemy potwierdzać aktywną działalnością jeszcze niejednokrotnie" - powiedziała Tiszkowska.

Nagrody Kulturalne Silesia za rok 2021 otrzymali także Anna Kołodziejczyk, Magdalena Grzybowska, Magdalena Gazur, Jacek Kos i Tomasz Mikołajczak, Maja Wolińska i Marcin Rupociński oraz Dariusz Jaros.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody za rok 2020, gdyż wówczas uroczysta sesja sejmiku została odwołana z uwagi na pandemię. Odebrali je Christopher Nowicki, Jan Bortkiewicz, Chór Cantabile oraz Zespół Tańca Narodowego i Estradowego "Krąg".

Złote Odznaki Honorowe "Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego" otrzymali natomiast: Grażyna Bernatowicz, Ewa Mańkowska, Grażyna Orłowska-Sondej, Julian Gozdowski, Stowarzyszenie Bieg Piastów, Maja Włoszczowska, Piotr Małachowski i Dolnośląska Izba Lekarska.

Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego "Za szczególne osiągnięcia dla regionu" trafiła w tym roku do prof. Marcina Drąga. (PAP)

autorka: Agata Tomczyńska

ato/ par/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%