Zamknij

W Polsce wykonano ponad 34,4 mln szczepień; w pełni zaszczepionych jest ponad 17,4 mln osób

10:24, 03.08.2021 PAP Aktualizacja: 10:37, 03.08.2021
Skomentuj PAP PAP

Wykonano dokładnie 34 463 736 iniekcji. W pełni zaszczepiono 17 498 174 osoby. Pierwszą dawkę przyjęło 18 357 076 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 29 936.

W Polsce wykonano ponad 34,4 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest ponad 17,4 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 18,3 mln osób - wynika z zestawienia na stronach rządowych.

Łącznie do Polski dotarło w sumie 46 170 230 dawek szczepionki. Do punktów szczepień trafiło 36 563 265 dawek. Ponadto zutylizowano 161 555 dawek. Zgłoszono 13 862 niepożądane odczyny poszczepienne.

Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN zabrał w poniedziałek głos w sprawie obowiązku szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Eksperci wskazali, że szczepienia są podstawowym narzędziem skutecznego i bezpiecznego ograniczania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 wraz z jej następstwami i kosztami. "Dlatego trzeba pilnie rozważyć wprowadzenie ich obowiązku w wybranych grupach i sytuacjach" - podkreślono w komunikacie przesłanym PAP.

Zdaniem naukowców w oczekiwaniu na nadejście kolejnej fali zachorowań na COVID-19 już dziś trzeba rozważyć wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko SARS-CoV-2 - co najmniej w grupach osób szczególnie narażonych na zakażenie.

"W oczywisty sposób w pierwszej kolejności obowiązek ten powinien dotyczyć pracowników medycznych - z tych samych powodów, dla których szczepienia zostały udostępnione właśnie tej grupie zawodowej, jako grupie zero. Warto też dostrzec i docenić dojrzałość, odpowiedzialność i profesjonalizm polskich lekarzy, którzy w ok. 90 proc. przyjęli szczepienia przeciw COVID-19" - podkreślono.

"Warto też rozważyć obowiązek szczepień w przypadku innych grup zawodowych i społecznych, które są kluczowe dla funkcjonowania państwa w warunkach pandemii (wojsko, policja, straż pożarna, nauczyciele) lub w szczególny sposób narażone na zakażenie SARS-CoV-2 z powodu bezpośrednich kontaktów z interesantami (np. rehabilitanci, fryzjerzy, listonosze, pracownicy salonów kosmetycznych etc.). To są kwestie wymagające pilnej debaty oraz decyzji" - podkreślili eksperci.

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do pożarów (według ustaleń policji - podpaleń) w mobilnym punkcie szczepień, ustawionym na Rynku Solnym w Zamościu. Podpalony został również budynek powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej przy ulicy Peowiaków. Sprawca wciąż jest poszukiwany.

Zniszczenia po pożarach oglądał minister zdrowia Adam Niedzielski. Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Zamościu, określił te podpalenia jako "akt terroru, który skierowany jest nie tylko wobec tych osób, które pracują w powiatowej inspekcji (sanitarnej), ale jest to również akt terroru wobec państwa".

Jak dodał, celem tych ataków jest zniechęcenie do szczepień, a to w obliczu zbliżającej się czwartej fali oznacza m.in. ryzyko lockdownu i wprowadzenia dodatkowych obostrzeń.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda lubelski Robert Gmitruczuk poinformował, że wszystkie punkty szczepień na terenie województwa zostaną "zabezpieczone" przed atakami wandalizmu - dotyczy to punktów stacjonarnych i mobilnych. Nadzór nad ich bezpieczeństwem ma wzmocnić policja.

Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowało wytyczne sanitarne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujących od 1 września 2021 r.

Wytyczne to zbiór zaleceń i rekomendacji charakterze ogólnym i szczegółowym, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii.

W zaleceniach ogólnych znalazły się informacje dotyczące: dezynfekcji (przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym), higieny (częste mycie rąk lub dezynfekcja rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust), wietrzenia (przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć), zachowywania dystansu społecznego (minimalna odległość między osobami: 1,5 m), stosowania maseczek ochronnych (w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu). Rekomendowane jest także szczepienie przeciw COVID-19 dla pracowników szkół i uczniów w określonych grupach wiekowych (obecnie przeciw COVID-19 szczepione mogą być dzieci starsze i nastolatkowie - w wieku od 12 do 18 lat i osoby pełnoletnie).(PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ mhr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%