Zamknij

Maląg: Chcemy stworzyć warunki, aby jesień życia była jak najgodniejsza

20:00, 26.08.2021 PAP Aktualizacja: 20:04, 26.08.2021
Skomentuj PAP PAP

Szefowa MRiPS wzięła udział IV edycji Forum Wizja Rozwoju w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. W czasie panelu "Seniorzy ważnym ogniwem gospodarczym" Maląg mówiła o tym, co zrobić, aby polepszyć sytuację seniorów w Polsce.

Chcemy stworzyć warunki, aby jesień życia była jak najgodniejsza, żeby były dobre warunki finansowe, a także aby seniorzy byli aktywni - powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak zaznaczyła, działania MRiPS nakierowane są na to, by "stworzyć warunki, aby jesień życia była jak najgodniejsza, żeby były dobre warunki finansowe, a także, aby seniorzy byli aktywni".

Podkreśliła, że w ciągu ostatnich sześciu lat podjęto w zakresie polityki senioralnej szereg działań, mających na celu poprawę sytuacji osób starszych. Przypomniała obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, systematyczną waloryzację emerytur i rent a także wprowadzenie nowych świadczeń, które poprawiają sytuację finansową seniorów - 13. i 14. emerytury.

"W tym trudnym czasie te dodatkowe świadczenia są takimi tarczami dla społeczeństwa" - oceniła.

Dodała, że dla poprawy jakości życia osób starszych istotne są także programy mające podnieść ich aktywizację, czyli tworzenie domów i klubów seniora, których jest w Polsce ponad tysiąc. "Chodzi o to, aby seniorzy nie zostawali w domu po przejściu na emeryturę, ale by byli aktywni" - stwierdziła Maląg.

"Zależy nam na tym, aby naszych seniorów, którzy są dłużej aktywni, którzy chcą dłużej pracować, wynagrodzić. M.in. Polski Ład taką politykę wprowadza" - wyjaśniła.

Dodała, że w Polskim Ładzie znajdują się zapisy mówiące o tym, że osoby pobierające emeryturę w wysokości 2,5 tys. nie będą musiały płacić podatku. "To są rozwiązania, nad którymi pracujemy" - zapowiedziała.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska podkreśliła, że na świadczenia emerytalne wydajemy przeciętnie ponad 200 mld zł. "To jest bardzo dużo" - oceniła. Jej zdaniem, nie można traktować seniorów wyłącznie jako obciążenie budżetu.

"Transfery pieniędzy dla państwa z tytułu prawa do świadczeń emerytalnych i rentowych - bo to jest przecież prawo - są przecież kluczowe dla gospodarki, są kluczowe z punktu widzenia konsumpcji, dynamiki rozwoju gospodarczego. Musimy na to patrzeć z tego punktu widzenia i w zdecydowanie większym stopniu doceniać rolę tych osób dla dynamiki i aktywnej roli we wzroście gospodarczym" - stwierdziła.

Uścińska zaznaczyła, że 85 proc. dochodów gospodarstw domowych emerytów pochodzi z publicznych systemów emerytalnych. "To jest ogromne zadanie dla państwa, ale też i zadanie z punktu widzenia dywersyfikacji tych źródeł. To nie powinno być tylko państwo, ale także to, co w tej chwili się dzieje - pracodawcy, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe. Także musimy zwiększać rolę naszej odpowiedzialności, czyli oszczędności z tytułu starości" - oceniła prezes ZUS.

Przyznała, że oszczędzanie możliwe jest dopiero wtedy, kiedy dysponujemy odpowiednimi środkami, a więc żeby było możliwe, musi nastąpić wzrost dochodów.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Anna Krupka podkreśliła, że ruch jest konieczny, by żyć w zdrowiu. "Jednym z naszych kluczowych celów jest zapewnienie warunków i oferty dla powszechnego podejmowania aktywności fizycznej na każdym etapie życia" - zaznaczyła.

Zastrzegła, że ministerstwo sportu chce wyjść naprzeciw wyzwaniom związanym ze starzeniem się społeczeństwa. "Od wielu lat wspieramy zadania z zakresu upowszechniania aktywności fizycznej wśród osób starszych" - mówiła.

Dodała, że z wiekiem obniża się sprawność fizyczna i rosną związane z tym ograniczenia możliwości logistyki dnia codziennego. "Nasze programy są odpowiedzią na te oczekiwania. Oferta systematycznej sprawności fizycznej ma za zadanie wspierać seniorów w tym, aby jak najdłużej żyli w dobrym zdrowiu, w dobrej sprawności i mogli samodzielnie wykonywać podstawowe czynności ruchowe" - zapewniła.

Podkreśliła, że oferta ministerstwa sportu skierowana jest do osób po 50 r. ż. i polega na promowaniu aktywności fizycznej osób starszych, bo wiele badań dowodzi, że nie ma górnej granicy wieku, poza którą aktywność fizyczna byłaby niemożliwa i nie przynosiła korzyści.

Poinformowała, że na dofinansowanie działań skierowanych do seniorów wyasygnowano środki z programu "Sport dla wszystkich". "Dzięki temu w ubiegłym roku objęliśmy różnymi formami aktywizacji ruchowej niemal 129 tys. uczestników" - zaznaczyła Krupka.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ mir/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%