Zamknij

Soboń: w tym tygodniu pierwsze szczegóły na temat podatku od zysków nadzwyczajnych

13.10, 26.09.2022 PAP Aktualizacja: 13.19, 26.09.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Wiceminister Soboń uczestniczył w poniedziałek w Lublinie w otwarciu nowej siedziby PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Po uroczystości został zapytany przez dziennikarzy o planowane wprowadzenie podatku od zysków nadzwyczajnych.

Spodziewam się, że w tym tygodniu określimy zakres, podstawę, stawkę i sposób realizacji podatku od zysków nadzwyczajnych - powiedział w poniedziałek w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że będzie to podatek wprowadzany w sytuacji nadzwyczajnej i nie będzie trwałym elementem systemu podatkowego.

Zaznaczył, że trwają jeszcze prace nad tym rozwiązaniem, a założenia do projektu ustawy są omawiane na Stałym Komitecie Rady Ministrów. "Jako ministerstwo finansów patrzymy na te przepisy pod kątem podatkowym, tak aby to rozwiązanie wkomponować w system podatkowy, bo ono nie będzie rozwiązaniem, które będzie wpływało - najprawdopodobniej - na CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych. To będzie równoległe do tego rozwiązanie" - wyjaśnił Soboń.

Został zapytany również, kiedy będą szczegóły dotyczące podatku od zysków nadzwyczajnych. "Spodziewam się, że w tym tygodniu określimy zakres, podstawę, stawkę i sposób realizacji tej daniny publicznej, jaką mógłby być - jeśli zostanie wprowadzony - podatek od zysków nadzwyczajnych" - poinformował wiceminister finansów.

Odniósł się również do szacunkowej kwoty, tj. ponad 13 mld zł, która miałaby wpływać z tego tytułu do budżetu państwa. "Nie potwierdzam tej liczby" - odparł. Wyjaśnił, że kwota będzie zależała od tego, jakie konkretnie rozwiązania zostaną przyjęte. "To może być kwota od kilku do nawet kilkudziesięciu miliardów złotych" - uzupełnił.

Nawiązując do tego, na jak długo ten podatek będzie wprowadzony, poinformował, że jest to "podatek w sytuacji nadzwyczajnej". "On nie będzie trwałym elementem systemu podatkowego, bo on będzie równolegle wobec podatku dochodowego" - podkreślił Artur Soboń.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie domagał się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadzwyczajne, nadmiarowe zyski. Natomiast w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że prawdopodobnie zostanie wprowadzone opodatkowanie nadzwyczajnych zysków dużych firm.

"Będzie podatek, a pieniądze z tego podatku pokryją koszt zamrożenia ceny energii i dla indywidualnych odbiorców - gospodarstw domowych, polskich rodzin, i również (...) dla instytucji wrażliwych i dla samorządów" - potwierdził w niedzielę w TVP wicepremier Jacek Sasin. "Ulżymy Polakom, możecie państwo być spokojni. Robimy wszystko jako rząd, by w tym kryzysie ochronić Polaków" - dodał. (PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ mmu/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%