Zamknij

Czarnek: szczegóły przedmiotu "Historia i teraźniejszość" są dopracowywane

19:10, 19.10.2021 PAP Aktualizacja: 19:14, 19.10.2021
Skomentuj PAP PAP

W wywiadzie w tygodniku "Sieci" minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował o tym, że uczniowie od pierwszych klas szkół ponadpodstawowych będą nauczani nowego przedmiotu "Historia i teraźniejszość".

Szczegóły przedmiotu "Historia i teraźniejszość", który będzie nauczany w szkołach, są dopracowywane - powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek. Przedmiot obejmie okresu od II poł. XX w. do pierwszych dekad XXI w.

"Zapowiadał to hasłowo prezes Jarosław Kaczyński podczas prezentacji Polskiego Ładu. Niezbędna jest nam nauka historii prowadzona w nowoczesny sposób, podzielona na historię Polski i historię powszechną. Wierzę, że to będzie HiT nie tylko z nazwy" - powiedział tygodnikowi.

We wtorek w czasie konferencji prasowej, podczas której Czarnek podsumowywał rok pełnienia urzędu, pytany był m.in. o szczegóły tego przedmiotu.

"Na szczegóły przyjdzie czas, myślę, za dwa tygodnie najdalej" - powiedział.

"To jest kontynuacja zapowiedzi pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego z Polskiego Ładu, kiedy mówił o nowoczesnej formie przekazywania i nowej formie przekazywania historii tej najnowszej, 2 poł. XX w. i pierwszych dekad XXI w." - dodał szef MEiN.

Ujawnił, że nauczyciele historii będą mieli do dyspozycji nowy podręcznik

Pytany przez dziennikarzy o odniesienie się do opinii części opozycji, wedle której HiT będzie ideologizowaniem lekcji historii, stwierdził: "A skąd ktoś może wiedzieć, że jest to ideologizowanie lekcji historii, jak nawet ja nie wiem, co będzie w tym programie?".

W ubiegłym tygodniu podczas obrad sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży posłowie dyskutowali o planowanych zmianach w programie nauczania w szkołach. Dyrektor Departamentu Programów Nauczania i Podręczników w MEiN Artur Górecki, mówiąc o pracach nad podstawami programowymi wynikającymi z Polskiego Ładu, poinformował, że minister edukacji i nauki powołał zespół ekspertów, który zajmuje się podstawą programową do historii "i ewentualnym wzmocnieniem komponentu historii najnowszej".

"W żadnym wypadku prace nie idą w stronę rozdzielenia dwuwątkowości wykładu historii na historię Polski i historię powszechną. Wydaje mi się, że z dydaktycznego punktu widzenia byłaby to pomyłka" - mówił Górecki.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%