Zamknij

Abp Skworc: potrzeba zgodnego budowania przyszłości w oparciu o rodzime dziedzictwo

11:50, 22.08.2021 PAP Aktualizacja: 11:51, 22.08.2021
Skomentuj PAP PAP

Tego dnia do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich przybyła doroczna Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt, będąca jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Główne uroczystości - mszę na piekarskiej kalwarii - poprzedza słowo poświęcone kwestiom społecznym głoszone tradycyjnie przez metropolitę katowickiego.

Potrzeba nam dziś zgodnego budowania przyszłości ponad partyjnymi, związkowymi i wszelkimi innymi podziałami, w oparciu o rodzime dziedzictwo: zakorzenione w tradycji i w szacunku dla innych - mówił w niedzielę w Piekarach Śląskich metropolita katowicki Wiktor Skworc.

Jednym z wątków jego wystąpienia abp. Skworca była zmiana gospodarczo-społeczna regionu, związana przede wszystkim z likwidacją górnictwa węgla kamiennego. Jak ocenił, jest to zmiana związana także "z obawami dotyczącymi miejsc pracy, inflacji, częstym uciekaniem się do kłamstw, manipulacji i cynizmu w życiu publicznym; zmiana w przestrzeni kulturowo-etycznej, związana ze zmianą hierarchii wartości, idei, stylów życia".

Podkreślił, że to od kobiet wiele będzie zależało "jak będą przebiegały procesy przekazywania kolejnym pokoleniom wartości chrześcijańskich i bogactwa niematerialnego, aby to, co trwałe, niezmienne, piękne i szlachetne było i pozostało siłą przyszłych generacji". "Dlatego bądźcie czujne i odpowiedzialne za losy materialne, kulturalne, a przede wszystkim moralne naszej małej i wielkiej ojczyzny" - zaapelował.

"Bo potrzeba nam dziś zgodnego budowania przyszłości ponad partyjnymi, związkowymi i wszelkimi innymi podziałami, w oparciu o rodzime dziedzictwo - zakorzenione w tradycji i w szacunku dla każdego człowieka" - zaznaczył metropolita. "Szanujmy Górny Śląsk, naszą ojcowiznę, jak matkę. I pielęgnujmy górnośląski etos, przekazywany w rodzinie, Kościele i w szkołach, zwłaszcza dzięki postawie nauczycieli" - wezwał.

Abp Skworc nawiązał też m.in. do trwającego drugiego roku pandemii. Dziękując wszystkim walczącym z "tym realnym, choć niewidzialnym wrogiem" przypomniał, że "Kościół w Polsce wspiera dzisiaj ofertę szczepień". "Nie tyle z lęku przed czwartą, możliwą falą epidemii czy kolejnymi mutacjami wirusa, lecz z racji moralnego obowiązku przestrzegania piątego bożego przykazania: +Nie będziesz zabijał+" - wyjaśnił.

"Przykazanie miłości Boga i bliźniego wskazuje, że do samych siebie mamy odnosić zasadę, którą kieruje się medycyna - primum non nocere - najpierw, przede wszystkim, nie szkodzić. Dlatego trwamy w postawie społecznej solidarności, gotowości do pomocy i na modlitwie, aby omijały nas w bliskiej i dalszej perspektywie wirus egoizmu i pogaństwo obojętności" - zaznaczył hierarcha.

Nawiązując do postaci doktor Jolanty Wadowskiej-Król, która w latach 1974-1981 uratowała przed zachorowaniem lub śmiercią na ołowicę tysiące dzieci mieszkających w pobliżu huty Szopienice w Katowicach wskazał, że to przykład tego, jak wiele może osiągnąć człowiek - działający nawet samotnie - w dobrej sprawie.

"Więc, drogie siostry, trzeba działać - w dobrej sprawie, a jest nią niewątpliwie troska o środowisko naturalne w duchu papieskiej encykliki Laudato si. +Ziemia, którą otrzymaliśmy - przypomina papież - należy również do tych, którzy przyjdą po nas+" - zaznaczył abp Skworc

"Chodzi nie tylko o korzystanie z dotacji do wymiany pieców czy instalacji fotowoltaicznych, lecz także o odnoszenie się do świata jako do Bożego daru - z szacunkiem, miłością, o codzienne nawyki. I w tym kontekście zachęcam do odważnego działania również w zakresie szanowania żywności. Kończą się żniwa, zaczynają zbiory w sadach i ogrodach. Oby nic z tych darów nie zostało zmarnowane, bo ludzie cierpią głód" - zaznaczył.

"Uczeń Chrystusa nie może wobec tego przechodzić obojętnie, zwłaszcza że działania ochronne są proste i dostępne dla każdego: zaplanowane zakupy - nieimprowizowane, nieuleganie reklamie, dzielenie się żywnością, jadłodzielenie - to elementy duchowości chrześcijańskiej, których nie może zabraknąć w edukacji rodzinnej i szkolnej" - zaakcentował metropolita katowicki.

Jako główny punkt niedzielnego spotkania kobiet i dziewcząt w Piekarach Śląskich przewidziano mszę św. pod przewodnictwem i z homilią przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny bp. Wiesława Śmigla z Torunia. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mark/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%