Zamknij

Wystawa twórczości Magdaleny Abakanowicz w Muzeum Narodowym w Poznaniu

14:29, 08.08.2021 PAP Aktualizacja: 14:39, 08.08.2021
Skomentuj PAP PAP

W styczniu 2021 roku Magdalena Abakanowicz została patronką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wystawa inauguruje oficjalne obchody związane z nadaniem uczelni imienia artystki. Główne uroczystości zaplanowano na 8 października.

Wystawę poświęconą twórczości Magdaleny Abakanowicz "Jesteśmy strukturami włóknistymi" oglądać można od niedzieli w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Ekspozycja przybliża najważniejsze realizacje artystki.

Kuratorką wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu jest dr Anna Borowiec, za aranżację plastyczną odpowiada Rafał Górczyński. Ekspozycja dostępna będzie do 24 października.

"Wystawa stanowi przegląd najważniejszych realizacji i zagadnień rozwijających się na przestrzeni lat w twórczości Magdaleny Abakanowicz. Otwiera ją prezentacja kilkunastu monumentalnych prac artystki wykonanych w technice tkackiej, które powstały w okresie nawiązania współpracy z poznańską uczelnią artystyczną. Jest to pierwszy w Poznaniu tak duży pokaz jej wielkoformatowych tkanin" - poinformowała rzeczniczka muzeum Aleksandra Sobocińska.

Na dalszą część ekspozycji składają się obiekty rzeźbiarskie i wieloelementowe cykle prac. Uzupełnieniem wystawy jest prezentacja materiałów archiwalnych związanych z działalnością pedagogiczną Magdaleny Abakanowicz w poznańskiej uczelni artystycznej.

Tytuł wystawy jest cytatem z wykładu, który Magdalena Abakanowicz wygłosiła w 1978 roku na Kongresie Fiberworks w Berkley.

"Artystka dostrzegła we włóknie, dotąd traktowanym czysto użytkowo, nieskończony potencjał możliwości. Nić była dla niej podstawowym składnikiem świata organicznego - budulcem wszystkich żywych organizmów, roślin, tkanek, liści i ciała człowieka. Rewolta, której dokonała, pierwszy raz wystawiając swoje prace na Biennale Tkaniny w Lozannie w 1962 roku, wpłynęła zasadniczo na rozwój tej dziedziny sztuki na całym świecie" - podkreślili twórcy ekspozycji.

Jak podkreślono, artystka, jako pedagog poznańskiej uczelni, zrewolucjonizowała dotychczasowy program nauczania tkactwa, rozwijając je od początku jako autonomiczną dyscyplinę artystyczną.

Rzecznik Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Artur Adamczak poinformował PAP, że wystawa inauguruje obchody związane z nadaniem uczelni imienia Magdaleny Abakanowicz. Przyznał, że artystka patronuje uczelni od stycznia, ale ze względu na ograniczenia związane z pandemią dopiero teraz można było zaplanować uroczystości z tej okazji.

Główne obchody przypadną na dzień 8 października, kiedy to odbędzie się inauguracja nowego roku akademickiego. Tego dnia nastąpi także uroczyste, oficjalne odsłonięcie nowej nazwy uczelni: Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Magdalena Abakanowicz (1930-2017) to jedna z najznakomitszych polskich artystek, twórczyni o międzynarodowej sławie, której dzieła znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na całym świecie. Artystka przez dwadzieścia pięć lat pracowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

W 1965 roku przyjęła zaproszenie ówczesnego rektora uczelni i opracowała program Pracowni Gobelinu, którą kierowała do 1991 roku, do czasu przejścia na emeryturę twórczą. W 2002 roku Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP), uhonorowała ją tytułem doktora honoris causa. W Parku Cytadela odsłonięto wówczas największą plenerową instalację artystki.

Prace Magdaleny Abakanowicz znajdują się w kolekcjach najważniejszych instytucji wystawienniczych na całym świecie. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mok/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%