Zamknij

Kultura

Powiat myszkowski. Aktualne wiadomości kulturalne z kraju i regionu. Zobacz co ciekawego dzieje się w naszym powiecie Informacje o wydarzeniach i osobach związanych z kulturą

14:54, 18.04.2024
"Zabytki nie są jedynie obiektami architektonicznymi czy historycznymi. Są one żywymi świadkami naszej przeszłości. Odzwierciedlają naszą tradycję, kulturę i wartości. Każdy zabytek jest unikalną opowieścią o ludziach, którzy kiedyś go stworzyli, o wydarzeniach, które miały w nim miejsce, i o społecznościach, które go pielęgnowały" - powiedziała sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalna konserwator zabytków Bożena Żelazowska.
18:40, 17.04.2024
Zwiedzający od czwartku będą mogli podziwiać 729 obiektów, z których większość nigdy dotąd nie opuszczała Gruzji. Są to m.in. naczynia, rzeźby, rękodzieło, biżuteria, malarstwo, rękopisy. Najstarsze artefakty mają ponad 7 tys. lat, powstały u zarania cywilizacji.
13:57, 17.04.2024
Scenariusz przedstawienia czerpie inspiracje z filmu "Dirty Dancing" w reżyserii Emile'a Ardolino. "Po trzydziestu sześciu latach od kinowej premiery filmu +Dirty Dancing" wracamy na parkiet, by opowiedzieć autorską historię inspirowaną jego bohaterami, muzyką i klimatem. Spektakl stawia sobie za zadanie odpowiedzieć na pytanie, jakie oddziaływanie mają na nas komedie romantyczne i jak popkultura kształtuje nasze postrzeganie relacji i miłości" - czytamy w przesłanej informacji
17:51, 16.04.2024
Twórcy spektaklu sięgnęli po historię Ewy, młodej kobiety z dobrego domu, która pod wpływem uczucia łamie wpajane jej zasady. Powieść Żeromskiego ukazała się w 1908 roku i szybko wzbudziła kontrowersje, m.in. ze względu na odważne, jak na ten czas, ukazanie tematyki seksualnej. Po szeroko komentowaną powieść polskiego modernizmu twórcy spektaklu "Dzieje grzechu" sięgnęli z przekonaniem, że podejmowane w niej kwestie nadal stanowią ważny społecznie temat. Zwracają jednocześnie uwagę, że w inscenizacji przygotowanej na deskach Narodowego Starego Teatru spoglądają na kobiece ciało i seksualność w sposób podmiotowy, szukając drogi do wyzwolenia ich z konwencji.
12:49, 15.04.2024
Alina Janowska (1923-2017) była uczestniczka Powstania Warszawskiego w szeregach Batalionu "Kiliński" służąca jako łączniczka dowództwa swojego oddziału pod pseudonimami "Alina" lub "Setka". Do powstania przyłączyła się jako ochotniczka i została przyjęta w szeregi powstańcze 5 sierpnia 1944 r., kiedy wstąpiła do II plutonu dowodzonego przez por. Henryka Jakubowskiego "Wojtka" (1916-2004) wchodzącego w skład 8. kompanii Batalionu "Kiliński".
14:58, 13.04.2024
Gwiazdami galowego koncertu 14 kwietnia w auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu będą artyści skupieni wokół międzynarodowej formacji Black Lives i projekt Czas Komedy.
14:10, 13.04.2024
"Prime Time" to monodram inspirowany życiem korespondenta wojennego Waldemara Milewicza, który zginął w 2004 r. w Iraku.
09:55, 13.04.2024
"Dramat Augusta Strindberga +Gra snów+ opowiada historię Córki boga Indry, która przychodzi na ziemię i ma się dowiedzieć, dlaczego ludziom na tej planecie jest tak źle. W związku z tym wyrusza w podróż, podczas której musi przeżyć całe życie jak każdy człowiek. Ta podróż w zamyśle autora nie jest doświadczeniem optymistycznym" - wyjaśnił reżyser. "My staramy się temu nie ulec i chcemy ze Strindbergiem trochę podyskutować na temat jego widzenia świata tylko w ciemnych tonacjach" - zaznaczył Sławomir Narloch.
14:43, 12.04.2024
W ramach zakończonego właśnie projektu badacze z Polskiej Akademii Nauk, krakowskiej ASP, Zamku Królewskiego na Wawelu i norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Techicznego z Trondheim analizowali siatki spękań malarskich widoczne na obrazach z okresu renesansu.
08:11, 12.04.2024
Sezon muzyczny w Polsce to nie tylko duże wakacyjne festiwale. Jeszcze przed gdyńskim Open’erem fani muzyki pop, rockowej, jazzowej, hip-hopowej czy alternatywnej mogą liczyć na bogatą ofertę koncertów i festiwali muzycznych. Już od kwietnia w całym kraju organizowane są imprezy muzyczne, wydarzenia na świeżym powietrzu i w największych salach koncertowych. Największe koncerty czekają na widzów jednak w czerwcu. W tym czasie zaplanowano Mystic Festival 2024 w Gdańsku, Orange Warsaw Festival w Warszawie oraz Tauron Nowa Muzyka w Katowicach.
11:12, 06.04.2024
Fotorelacja Koziegłowy: Eliminacje Gminne Nasz Talent 2024r
10:18, 05.04.2024
Już dzisiaj w Koziegłowach - VII Powiatowy Festiwal „Nasz Talent”!
15:04, 04.04.2024
Kościół Świętej Trójcy w Żórawinie zyskał obecną formę na początku XVII wieku. To cenny przykład architektury manierystycznej nie tylko w skali Śląska, ale i całego kraju. 19 marca świątynia została wpisana na listę Pomników Historii, na której są najcenniejsze zabytki z całej Polski.
13:17, 02.04.2024
Program przeglądu twórczości Jerzego Hoffmana opublikowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich we wtorkowym komunikacie. Otwierają go krótkie metraże "Uwaga chuligani!", "Sopot 1957", "Pamiątka z Kalwarii", "Pocztówki z Zakopanego" i "Ojciec". Zaplanowano również pokazy filmów "Prawo i pięść", "Potop Redivivus" oraz "Znachor". Projekcjom będą towarzyszyć spotkania z reżyserem i gośćmi - aktorami Ewą Wiśniewską i Danielem Olbrychskim oraz montażystą Marcinem "Kotem" Bastkowskim.
16:10, 29.03.2024
"Część spośród tych brakujących obiektów – plakatów i grafik MNW – udało się już odnaleźć. Znajdowały się w innych lokalizacjach muzeum lub na podstawie archiwalnej dokumentacji stwierdzono błędy we wcześniejszych zapisach i protokołach, które skutkowały omyłkowym uznaniem części muzealiów za zaginione. Pozostałe obiekty są poszukiwane" - poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego w Warszawie Monika Bala, odnosząc się do tekstu "W Muzeum Narodowym w Warszawie jak w Trójkącie Bermudzkim. Nikt nie wie, gdzie jest ponad 100 dzieł sztuki" Arkadiusza Gruszczyńskiego opublikowanego w piątek przez "Gazetę Wyborczą".