Zamknij

W pełni zaszczepionych jest ponad 13,9 mln osób

10:27, 06.07.2021 PAP Aktualizacja: 10:43, 06.07.2021
Skomentuj PAP PAP

W Polsce wykonano dotąd dokładnie 30 024 149 szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 13 902 713 osób. Pierwszą dawką zaszczepionych jest 17 114 524 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 48 138.

W Polsce wykonano dotąd ponad 30 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 13,9 mln osób - wynika z danych na rządowych stronach. Osoby zaszczepione, które miały kontakt z osobą zakażoną wariantem Delta, podobnie jak niezasępieni, kierowane są przez Sanepid na kwarantannę.

Łącznie do Polski dostarczono do tej pory 38 313 320 dawek szczepionki; do punktów szczepień trafiło 32 504 440 dawek.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 48 526 dawek. Zgłoszono 12 522 niepożądane odczyny poszczepienne.

Do Polski w poniedziałek dotarło 1,5 mln szczepionek Pfizera - poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Dodał, że w tym tygodniu powinno dojechać też 470 tys. szczepionek Johnson & Johnson a prawdopodobnie w sobotę 222 tysięcy szczepionek Moderny" 222 tys. dawek firmy Moderna.

"Jeśli zaś chodzi o dostawę preparatów od AstraZeneca, to czekamy na potwierdzenie" - powiedział prezes RARS.

W wypowiedzi dla w Polsat News rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że osoby zaszczepione, które miały kontakt z osobą zakażoną wariantem Delta podobnie jak niezaszczepieni kierowane są na kwarantannę.

"Sanepid zapobiegawczo kieruje wszystkich z kontaktu na kwarantannę, bez względu na to, czy ta osoba ma zaszczepienie dwoma dawkami, bądź jedną Johnson & Johnson. Tutaj staramy się dmuchać na zimne i służby sanitarne dmuchają na zimne, kierując wszystkich z kontaktu na kwarantannę - powiedział w poniedziałek rzecznik.

Prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ w Krakowie poinformował, że "szczepionki nie powodują mutacji wirusa, podobnie jak antybiotyki nie powodują mutacji u bakterii". "Pozwalając patogenom się namnażać zwiększamy za to szansę pojawienia się wariantu, który będzie umiał unikać zabezpieczeń" - napisał na Twitterze prof. Pyrć.

Mutacje zwykle powstają wtedy, gdy wirus atakuje osoby, które nie są na niego odporne, a szczególnie wtedy, gdy w zaatakowanym organizmie może on dłużej się rozmnażać. Na ogół tak jest w przypadku osób, które nie zostały zaszczepione i wykazują mniejszą odporność.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%